Kto może podarować 1,5 procent z deklaracji PIT 2022 dla OPP

Każda osoba rozliczająca się i będąca osobą fizyczną może przekazać 1,5 % podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego.

Słynny 1,5 % jest pobierany podczas rozliczenia z podatku dochodowego. Można wymienić kilka grup osób, które w zeznaniu podatkowym za rok 2022 mogą przekazać organizacjom mającym status OPP 1,5 procent podatku, należą do nich osoby fizyczne rozliczające się w Polsce:

  • Pierwszą grupą są podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. W skład tej grupy wchodzą między innymi podatnicy, którzy uzyskują dochody z odpłatnego pozbycia się papierów wartościowych.
  • Kolejna grupa to podatnicy, którzy opodatkowani są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
  • Ostatnią z grup przedstawiają podatnicy, którzy prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze i korzystają z liniowej 19% stawki podatku.
 Z deklaracji podatkowej PIT 37 możesz zrobić odpis na cele społeczne w 2023 roku.

Warto także wspomnieć, że przekazać 1,5 % podatku dochodowego mogą także emeryci. Taka możliwość występuje wtedy kiedy emeryt jest w stanie samodzielnie wypełnić formularz PIT-37 oraz rezygnuje z pomocy ZUS-u w tym zakresie. Istnieje jeszcze jedna grupa społeczeństwa, która także może przekazać 1,5 procent podatku dochodowego na OPP. Chodzi tu o osoby, które są rozliczne przez pracodawcę, jeżeli zależy im na przekazaniu 1,5 % wybranej przez siebie organizacji, muszą dokonać rozliczenia samodzielnie.

Przekazywanie 1,5 % podatku dochodowego przez Firmę dla organizacji OPP

W przypadku przekazania w 2023 roku przez firmę 1,5 procent podatku dochodowego dla organizacji OPP, należy zastanowić się nad tym co rozumie się pod pojęciem ,,firma”. Czasami za firmę, uważa się działalność gospodarczą, która jest prowadzona przez osobę prawną (spółka przedsiębiorstwo państwowe) lub przez osobę fizyczną. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, co rozumie się pod pojęciem „firma”. Może chodzić zarówno o działalność gospodarczą prowadzoną przez osobę prawną (np. spółkę, przedsiębiorstwo państwowe, organizację pozarządową), jak i przez osobę fizyczną. Darowiznę możesz dokonać także wówczas, gdy rozliczasz się przez biuro rachunkowe.

Reasumując 1,5% podatku dochodowego może zostać przekazany tylko przez osoby fizyczne. W ich skład wchodzą już wcześniej wspomniani: podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy, który zostali opodatkowani od przychodów ewidencjonowanych oraz podatnicy, którzy sami prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą ( liniowa 19% stawka podatku). Natomiast 1,5% podatku dochodowego nie może być przekazywany przez osoby prawne, czyli organizacje pozarządowe, spółki czy też przedsiębiorstwa państwowe.